(+372) 58 024 476

Töötame 24 tundi, 7 päeva nädalas

infotorufix@gmail.com

OUR BLOG

Mida teha, kui veetorud on jäätunud


Külma saabudes ning hooajavahelisel ajal, kui õhu temperatuur päeval ning öösel varieerub kuni kümme kraadi, tekib oht veevarustuse, kanalisatsiooni ning keskkütte torude jäätumiseks. Igal juhul avariisituatsiooni likvideerimiseks tuleb kulutada palju energiat ja aega. Aga enne seda kui räägime avarii-remonttöödest, vaatleme millised on torustiku jäätumise põhjused.

Torustiku jäätumise põhjused

Esiteks on torustiku paigaldamise ebapiisav sügavus. Antud viga kohtab sageli seal, kus on keerulised, kivise pinnasega krundid ning pole kuidagi võimalik kaevata piisavalt sügavat kraavi. Samas ka pehme krundiga piirkondades paljud eksivad, arvates, et maapinna külmumise sügavus ei ületa poolt meetrit.

Teiseks on halb soojusisolatsioon torustiku avatud osadel ning torudel, mis on paigaldatud ebapiisavale sügavusele. Sellised isolatsioonimaterjalid nagu saepuru või pehme krunt, loomulikult ei sobi. Tänapäeval on olemas mitmeid tehnoloogiaid, mis võimaldavad soojendada igasuguse läbimõõduga torustikku.

Kolmas torude jäätumise põhjus on ebapiisav veevõtt. Mida see tähendab? Külmal ajal on torusid ümbritseval

krundil negatiivne temperatuur, mistõttu kui näiteks toru läbimõõt on 15-20mm ja vett tarvitatakse vähe, siis vesi lihtsalt ei jõua läbida torude külmasid piirkondi. Edasi juhtub see, et vesi jäätub toru sisepinnale ning toru jäätub kokkuvõttes täielikult ära, mille tulemusena lõhkeb. Selleks, et taolist asja ei tekiks on projekteerimise käigus oluline hinnata riske, arvestada veekasutamise hulka ning vajadusel eelnevalt muuta torude diameetrit suuremaks.

Avariiolukorra kõrvaldamine

Nüüd räägime jäätunud torudega seotud avariiolukorra kõrvaldamisest. Kui see juhtus ja me näeme, et torustiku lõhkemist ei tekkinud ehk siis toru jäi terveks, ilma nähtavate pragude ja lõhedeta, kuid vett ikka ei tule. Siis on toru täiesti läbikülmunud. On mitu viisi selle probleemi lahendamiseks.

Esimene, kui toru on metallist, siis tuleb toru eri otstele kinnitada keevituskaablid ning ühendada need keevitusaparaadiga. Umbes kolme tunni möödudes peaks toru üles sulama. Oluline on vee kraan lahti keerata, et ülessulamise käigus saaks vesi hakata välja voolama.

Teine variant. Võimalusel lasta mööda toru soojusjuht, milleks võiks olla voolik kuuma veega või soojuskaabel. Tuletan veelkord meelde, et antud ülessulatamise viis sobib väikese diameetriga torudele ning torustiku pindmise paiknemise puhul.

Samuti tuleks meeles pidada, et ei tohi teostada järsku torude soojendamist külmunud piirkonna keskelt.

Call Now Button